Józef Gryglewicz


Józef Gryglewicz w chwili wybuchu wojny peÅ‚niÅ‚ sÅ‚użbÄ™ wojskowÄ… w 3. PuÅ‚ku Lotniczym w Poznaniu. Kwalifikacje lotnicze uzyskaÅ‚ w wyniku ukoÅ„czenia kursu nawigatorów w DÄ™blinie. BraÅ‚ udziaÅ‚ w kampanii wrzeÅ›niowej. Po jej zakoÅ„czeniu przedostaÅ‚ siÄ™ na WÄ™gry, a nastÄ™pnie do Francji. Po klÄ™sce Francji z grupÄ… polskich lotników znalazÅ‚ siÄ™ w Wielkiej Brytanii. Przydzielony zostaÅ‚ do Dywizjonu Bombowego 300. NastÄ™pnie na wÅ‚asnÄ… proÅ›bÄ™ przeszedÅ‚ do 138 Dywizjonu, eskadry "C". WykonywaÅ‚ loty do Polski z lotniska w Tempsford w Anglii. Po reorganizacji wykonywaÅ‚ loty do Polski ze zrzutami dla Armii Krajowej, a także dla powstaÅ„ców Warszawy.
W kwietniu 1944 r. braÅ‚ udziaÅ‚ w zrzucie nad lasem pomiÄ™dzy Warzycami i SieklówkÄ… dla jasielskich oddziaÅ‚ów Armii Krajowej. Zrzut ten powiódÅ‚ siÄ™. PrzejmowaÅ‚ go m.in. ppor. Adam PiegÅ‚owski, kolega szkolny Józefa Gryglewicza. W czasie tego lotu przez chwilÄ™ krążyÅ‚ nad JasÅ‚em, chcÄ…c przy okazji "odwiedzić" swój rodzinny dom. Jego matka, sÅ‚yszÄ…c warkot nietypowego samolotu, intuicyjnie wyszÅ‚a z domu na "spotkanie" z synem.
Józef Gryglewicz za dziaÅ‚alność bojowÄ… zostaÅ‚ odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych. ZostaÅ‚ awansowany do stopnia majora. Po wojnie pozostaÅ‚ w Anglii.